2008 Southern Divisonal - Day Three Results

Santee Cooper Lakes - (BOATER) Standings Day 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angler                   Hometown              No./lbs-oz  Total $$$

 

 

1.  William Smith          Moncks Corner, S.C. (S 15  63-01

 

2.  Larry Cahan            East Palatka, Fla. (FL 14  60-01

 

3.  Ray Winans             Manning, S.C. (SC)     14  52-01   $1,000.00

 

4.  Jeff Hager             Alexis, N.C. (NC)      12  51-00

 

5.  Phil Bain              Youngsville, N.C. (NC) 15  49-04

 

6.  Bradley Roy            Lancaster, Ky. (KY)    13  47-11

 

7.  Roy Galbraith          Winfield, Ala. (AL)     9  45-09

 

8.  Jonathan Edwards       Lawrenceburg, Tenn. (A 12  45-04

 

9.  Stanley Gunter         Saluda, S.C. (SC)      11  42-10

 

10. Jeff Narron            Sims, N.C. (NC)        14  40-08

 

11. Waine Pittman          Villa  Rica, Ga. (GA)  13  36-03

 

12. Rickie Harp            Cottondale, Ala. (AL)  11  35-04

 

13. Tony Holliday          Piedmont, S.C. (SC)    12  34-07

 

14. Tony Beck              Social Circle, Ga. (GA 11  33-13

 

15. Bruce Eskow            Fayetteville, N.C. (NC 13  33-11

 

16. Tracy McCready         Concord, N.C. (NC)     11  32-04

 

17. Mitch Driggers         Olanta, S.C. (SC)      11  31-09

 

18. Richard Messer         Opelika, Ala. (AL)     10  31-02

 

19. Gary Bonnet            Borden, Ind. (KY)      12  30-12

 

20. Mark Robertson         Henderson, N.C. (NC)    8  29-14

 

21. Patrick Tierney        Denver, N.C. (NC)      10  29-09

 

22. Waylon Koehler         Lakeland, Ga. (GA)      9  28-02

 

23. Bud Thacker            Defuniak Springs, Fla.  9  26-09

 

24. Mark Lamb              Wake Forest, N.C. (NC)  8  26-03

 

25. Bill Forney            Southside, Ala. (AL)    8  25-12

 

26. Kyle Colley            Ashville, Ala. (AL)     8  25-09

 

27. Chris Pope             Pensacola, Fla. (AL)   10  25-02

 

28. John Hendry            Lakeland, Fla. (FL)    11  24-14

 

29. Johnny Roth            West Harrison, Ind. (K  7  24-02

 

30. Jeff Brooks            Lake Worth, Fla. (FL)   9  23-10

 

31. Darrel High            Opelika, Ala. (AL)      9  23-08

 

32. Joe Wikoff             Phenix City, Ala. (AL)  7  23-04

 

33. Glen Rowe              Louisa, Ky. (KY)        6  23-02

 

34. Scott Platt            Andrew, S.C. (SC)       7  22-12

 

35. Tommy Chapman          Kings Mountain, N.C. (  8  22-08

 

36. Sean Dassau            Helena, Ala. (AL)       8  22-01

 

37. Scott Jones            Louisville, Ky. (KY)    7  20-15

 

38. Bradley Enfinger       Colquitt, Ga. (GA)      8  20-02

 

39. Colby Cotterill        Lakeland, Fla. (FL)     7  19-14

 

40. Chris Blair            Newnan, Ga. (GA)        6  19-08

 

41. Michael Carson         Gastonia, N.C. (SC)     7  19-00

 

41. Kevin White            Camilla, Ga. (GA)       4  19-00

 

43. Chris Barnett          Harrogate, Tenn. (TN)   7  18-07

 

44. Carl Wilson            Varnville, S.C. (SC)    6  18-04

 

45. Gregory Weber          Louisville, Ky. (KY)    6  17-01

 

45. Justin Lord            Summerville, S.C. (SC)  5  17-01

 

47. Dustin Powell          Lake City, S.C. (SC)    8  17-00

 

48. Tony Jackson           Little Mountain, S.C.   8  16-02

 

49. Roger Morrow           Griffin, Ga. (GA)       7  16-00

 

50. Dwaine Williams        Greenup, Ky. (KY)       5  15-04

 

51. Brian Rodriguez        Orlando, Fla. (FL)      6  15-03

 

51. Barry Ward             Louisville, Ky. (KY)    6  15-03

 

53. Ted Kyle Bailey        Greer, S.C. (SC)        6  14-15

 

53. Ashley Stanford        Smyrna, Tenn. (AL)      5  14-15

 

55. Rick Sharp             Florence, Ala. (AL)     5  14-13

 

56. Charles Graybeal, Jr   Erwin, Tenn. (TN)       5  14-03

 

57. Ronnie Garrison        Griffin, Ga. (GA)       7  13-06

 

58. Gerald Rose            Orlando, Fla. (FL)      5  12-07

 

59. Lester Cloud           Mulberry, Fla. (FL)     3  11-09

 

60. Bobby Headrick         Hartford, Ky. (KY)      6  11-07

 

61. Mark Pierce            Clarksville, Tenn. (TN  4  11-02

 

62. Sonny Layton           Springhope, N.C. (NC)   3  11-01

 

63. Karl Schreiber         Georgetown, Ky. (KY)    5  10-13

 

63. Nick Kelly             Brownsville, Tenn. (TN  3  10-13

 

65. Richard Steiner        St Cloud, Fla. (FL)     4  10-03

 

66. Lenny Smathers         Granite Falls, N.C. (N  4  10-00

 

67. Randall Christopher    Irvine, Ky. (KY)        3   9-14

 

67. Richard Morrison       Bristol, Tenn. (TN)     2   9-14

 

69. Sam Moody              Leesburg, Ga. (GA)      3   9-06

 

70. Jason Oliver           Brownsville, Tenn. (TN  3   9-00

 

71. Kevin Brown            Owensboro, Ky. (KY)     3   8-14

 

72. Paul Tyre              Tallahassee, Fla. (GA)  3   8-13

 

73. Stephen Edmonds        Jacksonville, Fla. (FL  3   8-03

 

74. Jeffrey Statzer        Kingsport, Tenn. (TN)   2   7-10

 

75. Danny Lea              Columbia, Tenn. (TN)    2   7-01

 

76. Stephen Nalder         Snellville, Ga. (GA)    1   4-15

 

77. Mark Laporte           Spring Hill, Tenn. (TN  1   4-04

 

78. Marlyn Hill            Cumberland, Tenn. (TN)  2   3-15

 

79. Linda Paul             Cape Coral, Fla. (FL)   2   2-06

 

80. Stephen Dyer           Mt Pleasant, N.C. (NC)  1   2-04

 

81. Johnny Pickett         Cleveland, Tenn. (TN)   1   1-08

 

82. Lonzie Brewer          Clarksville, Tenn. (TN  0   0-00

 

82. Jack Comparoni         Middlesboro, Ky. (TN)   0   0-00

 

82. Tom Mahoney            Lutz, Fla. (FL)         0   0-00

 

82. Angelo Roundourakis    Bainbridge, Ga. (GA)    0   0-00

 

-----------------------------------------------------------------------

 

 

Purolator Big Bass of Tournament

 

Ray Winans              Manning, S.C. (SC)         7-15  $1,000.00

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Totals

 

Day   #Limits    #Fish      Weight

 

1       10       187       501-02

 

2       17       199       674-11

 

3       11       189       600-08

 

----------------------------------

 

38       575      1776-05

 

TEAM STANDINGS Day 3

 

----------------------------------

 

State                Lbs-Oz

 

1 SOUTH CAROLINA       348-14

 

2 NORTH CAROLINA       338-02

 

3 ALABAMA              332-03

 

4 KENTUCKY             235-02

 

5 FLORIDA              214-15

 

6 GEORGIA              209-04

 

7 TENNESSEE             97-13

 

INDIVIDUAL STANDINGS Day 3

 

-----------------------------------------------------------------------

 

SOUTH CAROLINA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 William Smith        Moncks Corner, S.C.        15  63-01

 

2 Ray Winans           Manning, S.C.              14  52-01 $1,000.00

 

3 Stanley Gunter       Saluda, S.C.               11  42-10

 

4 Tony Holliday        Piedmont, S.C.             12  34-07

 

5 Mitch Driggers       Olanta, S.C.               11  31-09

 

6 Scott Platt          Andrew, S.C.                7  22-12

 

7 Michael Carson       Gastonia, N.C.              7  19-00

 

8 Carl Wilson          Varnville, S.C.             6  18-04

 

9 Justin Lord          Summerville, S.C.           5  17-01

 

10 Dustin Powell        Lake City, S.C.             8  17-00

 

11 Tony Jackson         Little Mountain, S.C.       8  16-02

 

12 Ted Kyle Bailey      Greer, S.C.                 6  14-15

 

NORTH CAROLINA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Jeff Hager           Alexis, N.C.               12  51-00

 

2 Phil Bain            Youngsville, N.C.          15  49-04

 

3 Jeff Narron          Sims, N.C.                 14  40-08

 

4 Bruce Eskow          Fayetteville, N.C.         13  33-11

 

5 Tracy McCready       Concord, N.C.              11  32-04

 

6 Mark Robertson       Henderson, N.C.             8  29-14

 

7 Patrick Tierney      Denver, N.C.               10  29-09

 

8 Mark Lamb            Wake Forest, N.C.           8  26-03

 

9 Tommy Chapman        Kings Mountain, N.C.        8  22-08

 

10 Sonny Layton         Springhope, N.C.            3  11-01

 

11 Lenny Smathers       Granite Falls, N.C.         4  10-00

 

12 Stephen Dyer         Mt Pleasant, N.C.           1   2-04

 

ALABAMA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Roy Galbraith        Winfield, Ala.              9  45-09

 

2 Jonathan Edwards     Lawrenceburg, Tenn.        12  45-04

 

3 Rickie Harp          Cottondale, Ala.           11  35-04

 

4 Richard Messer       Opelika, Ala.              10  31-02

 

5 Bill Forney          Southside, Ala.             8  25-12

 

6 Kyle Colley          Ashville, Ala.              8  25-09

 

7 Chris Pope           Pensacola, Fla.            10  25-02

 

8 Darrel High          Opelika, Ala.               9  23-08

 

9 Joe Wikoff           Phenix City, Ala.           7  23-04

 

10 Sean Dassau          Helena, Ala.                8  22-01

 

11 Ashley Stanford      Smyrna, Tenn.               5  14-15

 

12 Rick Sharp           Florence, Ala.              5  14-13

 

KENTUCKY

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Bradley Roy          Lancaster, Ky.             13  47-11

 

2 Gary Bonnet          Borden, Ind.               12  30-12

 

3 Johnny Roth          West Harrison, Ind.         7  24-02

 

4 Glen Rowe            Louisa, Ky.                 6  23-02

 

5 Scott Jones          Louisville, Ky.             7  20-15

 

6 Gregory Weber        Louisville, Ky.             6  17-01

 

7 Dwaine Williams      Greenup, Ky.                5  15-04

 

8 Barry Ward           Louisville, Ky.             6  15-03

 

9 Bobby Headrick       Hartford, Ky.               6  11-07

 

10 Karl Schreiber       Georgetown, Ky.             5  10-13

 

11 Randall Christopher  Irvine, Ky.                 3   9-14

 

12 Kevin Brown          Owensboro, Ky.              3   8-14

 

FLORIDA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Larry Cahan          East Palatka, Fla.         14  60-01

 

2 Bud Thacker          Defuniak Springs, Fla.      9  26-09

 

3 John Hendry          Lakeland, Fla.             11  24-14

 

4 Jeff Brooks          Lake Worth, Fla.            9  23-10

 

5 Colby Cotterill      Lakeland, Fla.              7  19-14

 

6 Brian Rodriguez      Orlando, Fla.               6  15-03

 

7 Gerald Rose          Orlando, Fla.               5  12-07

 

8 Lester Cloud         Mulberry, Fla.              3  11-09

 

9 Richard Steiner      St Cloud, Fla.              4  10-03

 

10 Stephen Edmonds      Jacksonville, Fla.          3   8-03

 

11 Linda Paul           Cape Coral, Fla.            2   2-06

 

12 Tom Mahoney          Lutz, Fla.                  0   0-00

 

GEORGIA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Waine Pittman        Villa  Rica, Ga.           13  36-03

 

2 Tony Beck            Social Circle, Ga.         11  33-13

 

3 Waylon Koehler       Lakeland, Ga.               9  28-02

 

4 Bradley Enfinger     Colquitt, Ga.               8  20-02

 

5 Chris Blair          Newnan, Ga.                 6  19-08

 

6 Kevin White          Camilla, Ga.                4  19-00

 

7 Roger Morrow         Griffin, Ga.                7  16-00

 

8 Ronnie Garrison      Griffin, Ga.                7  13-06

 

9 Sam Moody            Leesburg, Ga.               3   9-06

 

10 Paul Tyre            Tallahassee, Fla.           3   8-13

 

11 Stephen Nalder       Snellville, Ga.             1   4-15

 

12 Angelo Roundourakis  Bainbridge, Ga.             0   0-00

 

TENNESSEE

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Chris Barnett        Harrogate, Tenn.            7  18-07

 

2 Charles Graybeal, Jr Erwin, Tenn.                5  14-03

 

3 Mark Pierce          Clarksville, Tenn.          4  11-02

 

4 Nick Kelly           Brownsville, Tenn.          3  10-13

 

5 Richard Morrison     Bristol, Tenn.              2   9-14

 

6 Jason Oliver         Brownsville, Tenn.          3   9-00

 

7 Jeffrey Statzer      Kingsport, Tenn.            2   7-10

 

8 Danny Lea            Columbia, Tenn.             2   7-01

 

9 Mark Laporte         Spring Hill, Tenn.          1   4-04

 

10 Marlyn Hill          Cumberland, Tenn.           2   3-15

 

11 Johnny Pickett       Cleveland, Tenn.            1   1-08

 

12 Lonzie Brewer        Clarksville, Tenn.          0   0-00

 

12 Jack Comparoni       Middlesboro, Ky.            0   0-00

advertisement

advertisement