2009 Southern Divisional Results- Day Three

Gaston Lake, Roanoke Rapids N.C.(BOATER) Standings Day 3

 

Angler                   Hometown                        No./lbs-oz  Total $$$

 

1.  Chuck Murray           Louisburg, N.C. (NC)             14  44-11

 

2.  Brent Long             Cornelius, N.C. (SC)             15  43-14

 

3.  Kenneth Pannell        Springville, Ala. (AL)           15  42-13

 

4.  Conrad Bolt            Seneca, S.C. (SC)                13  39-06

 

5.  Brandon Card           Lexington, Ky. (KY)              13  31-08

 

6.  Ben Parker             Union City, Tenn. (TN)           11  30-07

 

7.  Mark Robertson         Henderson, N.C. (NC)             14  29-00

 

8.  Patrick Tierney        Denver, N.C. (NC)                14  28-03

 

9.  Chris Neely            Chattahoochee, Fla. (GA)         11  28-00

 

10. Brendan Smith          Kennesaw, Ga. (GA)               14  27-12

 

11. Eric Jeter             Asheville, N.C. (NC)             12  27-06

 

12. Allan Glasgow          Ashville, Ala. (AL)              12  26-14

 

13. David Boyd             Quincy, Fla. (FL)                11  26-00

 

14. Brian Anderson         Denver, N.C. (NC)                15  25-04

 

15. Mike Morris            White, Ga. (GA)                  13  24-09

 

16. Kyle Colley            Ashville, Ala. (AL)              10  24-03

 

17. Joe Lay                Duncanville, Ala. (AL)           10  24-02

 

18. John Crisp             Mt Washington, Ky. (KY)           9  24-02

 

19. John Talton            Gerogetown, Tenn. (TN)           11  23-14

 

20. George Crain           Cropwell, Ala. (AL)               8  23-10

 

21. Robert Rogers          Pinopolis, S.C. (SC)             12  23-08

 

22. Alan Shultz            Rutledge, Ga. (GA)               12  23-05

 

23. Jackie Overbey         Ewing, Ky. (KY)                   7  22-08

 

24. Sean Dassau            Helena, Ala. (AL)                10  22-03

 

25. Heath Martin           Louisville, Ky. (KY)             12  21-05

 

26. Doug Nichles           Leeds, Ala. (AL)                 10  20-00

 

27. Scott Jones            Louisville, Ky. (KY)             11  19-02

 

28. Brent Tullis           Acworth, Ga. (GA)                 9  19-01

 

29. Richard Smith          Cecilia, Ky. (KY)                 7  18-15

 

30. John Hendry            Lakeland, Fla. (FL)               9  18-04

 

31. Tom Hill               Lexington, Ky. (KY)              10  18-00

 

32. Angelo Koundourakis    Bainbridge, Ga. (GA)              8  17-15

 

33. Richard Morrison       Bristol, Tenn. (TN)               8  17-15

 

34. Wade Mitchell          Moody, Ala. (AL)                  7  17-06

 

35. David Williams         Maiden, N.C. (NC)                 9  17-01

 

36. Simon Morrow           Alexander City, Ala. (AL)         7  16-14

 

37. Tony Beck              Social Circle, Ga. (GA)           9  16-11

 

38. Mark Pierce            Clarksville, Tenn. (TN)           8  16-10

 

39. Bron Hemphill          Conover, N.C. (NC)                7  16-03

 

40. Lancen Halbert         Enoree, S.C. (SC)                 9  16-01

 

41. Brandon Bryant         Ladson, S.C. (SC)                 6  15-14

 

42. Robert Griswold        Concord, N.C. (NC)                9  15-05

 

43. Kevin Harkins          Holly Hill, S.C. (SC)             8  15-05

 

44. Tim Snellings          Lake Wales, Fla. (FL)             6  14-00

 

45. Gerald Weber           Louisville, Ky. (KY)              8  13-14

 

46. Lawrence McConnell     Dunnellon, Fla. (FL)              7  13-14

 

47. Tony Lister            Robertsdale, Ala. (AL)            7  13-13

 

48. Nick Bell              Lousiburg, N.C. (NC)              7  13-12

 

49. Bradley Gunter         Greenwood, S.C. (SC)              9  13-07

 

50. John Bynum             Raleigh, N.C. (NC)                7  13-05

 

51. David Hendrick         Cherryville, N.C. (NC)            7  13-04

 

52. Carl Logan             Winder, Ga. (GA)                  7  12-06

 

53. Eulon Lee              Montgomery, Ala. (AL)             7  12-02

 

54. Patrick Brown          Swainsboro, Ga. (GA)              7  11-14

 

55. Nobel Willits          Altamonte Springs, Fla. (FL)      7  11-07

 

56. Andy Warren            Maury City, Tenn. (TN)            5  10-14

 

57. Steve Vann             Goldsboro, N.C. (NC)              3  10-07

 

58. Alan Franks            Gainesville, Ga. (GA)             6  10-03

 

59. Tim Adams              Powder Springs, Ga. (GA)          5  10-02

 

60. Lance Asbury           Saltville, Va. (TN)               6   9-15

 

61. Gregory Weber          Louisville, Ky. (KY)              4   9-14

 

62. Jeffrey Statzer        Kingsport, Tenn. (TN)             5   9-11

 

63. Charles Graybeal, Jr   Erwin, Tenn. (TN)                 5   9-09

 

64. Joey Payne             Jacksonville, Ala. (AL)           6   9-04

 

65. Tony Bigot             Ft Walton Beach, Fla. (FL)        4   9-03

 

66. Greg Glouse            Easley, S.C. (SC)                 5   9-02

 

67. Jerry Kelley           Wewahitchka, Fla. (FL)            4   8-15

 

68. Jeff Giarrizzo         Clarksville, Tenn. (TN)           5   8-11

 

69. Rick Holmes            Manning, S.C. (SC)                5   8-02

 

70. David Roddy            Inman, S.C. (SC)                  5   7-13

 

71. Jason Holland          Kings Mountain, N.C. (SC)         4   7-10

 

72. Dean Favorite          Paris, Ky. (KY)                   4   7-07

 

73. Ross Burns             Columbia, S.C. (SC)               4   7-03

 

74. Ralph Moseley          Lynn Haven, Fla. (FL)             4   6-01

 

75. Rick Kelly             Union City, Tenn. (TN)            2   6-01

 

76. Robert Richardson      Palmetto, Ga. (GA)                3   5-12

 

77. Shannon Heflin         Pleasant View, Tenn. (TN)         2   5-10

 

78. Heath Annin            Tallahassee, Fla. (FL)            3   5-04

 

79. Tanner Plumlee         Jackson, Tenn. (TN)               3   4-11

 

80. Mike Gerald            Conway, S.C. (SC)                 3   4-09

 

81. Jackson Cowdrey        Lyman, S.C. (SC)                  2   4-06

 

81. Zeke Gossett           Cropwell, Ala. (AL)               2   4-06

 

83. Dillon Tucker          Brilliant, Ala. (AL)              1   4-02

 

84. Matthew Khoury         Cape Town, Samoa (SA)             2   4-01

 

85. Chucky Culley          Hiddenite, N.C. (NC)              2   3-13

 

85. Logan Holt             Oxford, N.C. (NC)                 2   3-13

 

87. Nic Jeter              Bainbridge, Ga. (GA)              2   3-08

 

88. Brandon Marshall       Paris, Ky. (KY)                   2   3-07

 

89. Ross Mortimer          Gauteng, Samoa (SA)               2   3-05

 

90. Billy Coffey           Union City, Tenn. (TN)            1   3-04

 

91. Linda Paul             Cape Coral, Fla. (FL)             2   3-03

 

92. Robert Dennie          Pleasureville, Ky. (KY)           1   2-14

 

93. Ken Willits            Mount Dora, Fla. (FL)             1   2-07

 

94. J Hunter Rushing       Quincy, Fla. (FL)                 1   2-03

 

95. Cecil Hock             Valrico, Fla. (FL)                1   2-00

 

96. Tyler Brown            Payneville, Ky. (KY)              1   1-13

 

97. Ryan Edwards           Stuart, Fla. (FL)                 1   1-12

 

98. Tanner Hunt            Old Fort, Tenn. (TN)              1   1-09

 

99. Jonathan Fleckenstein  Sharpsburg, Ga. (GA)              0   0-00

 

99. Austin Hagan           Clarkson, Ky. (KY)                0   0-00

 

-----------------------------------------------------------------------

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Totals

 

Day   #Limits    #Fish      Weight

 

1       20       226       494-05

 

2       20       223       460-04

 

3       12       218       481-09

 

----------------------------------

 

52       667      1436-02

 

TEAM STANDINGS Day 3

 

----------------------------------

 

State                          Lbs-Oz

 

1 ALABAMA                        261-12

 

2 NORTH CAROLINA                 261-07

 

3 SOUTH CAROLINA                 216-04

 

4 GEORGIA                        211-02

 

5 KENTUCKY                       194-13

 

6 TENNESSEE                      158-13

 

7 FLORIDA                        124-09

 

8 SA                               7-06

 

INDIVIDUAL STANDINGS Day 3

 

-----------------------------------------------------------------------

 

ALABAMA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Kenneth Pannell      Springville, Ala.          15  42-13

 

2 Allan Glasgow        Ashville, Ala.             12  26-14

 

3 Kyle Colley          Ashville, Ala.             10  24-03

 

4 Joe Lay              Duncanville, Ala.          10  24-02

 

5 George Crain         Cropwell, Ala.              8  23-10

 

6 Sean Dassau          Helena, Ala.               10  22-03

 

7 Doug Nichles         Leeds, Ala.                10  20-00

 

8 Wade Mitchell        Moody, Ala.                 7  17-06

 

9 Simon Morrow         Alexander City, Ala.        7  16-14

 

10 Tony Lister          Robertsdale, Ala.           7  13-13

 

11 Eulon Lee            Montgomery, Ala.            7  12-02

 

12 Joey Payne           Jacksonville, Ala.          6   9-04

 

13 Zeke Gossett         Cropwell, Ala.              2   4-06

 

14 Dillon Tucker        Brilliant, Ala.             1   4-02

 

NORTH CAROLINA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Chuck Murray         Louisburg, N.C.            14  44-11

 

2 Mark Robertson       Henderson, N.C.            14  29-00

 

3 Patrick Tierney      Denver, N.C.               14  28-03

 

4 Eric Jeter           Asheville, N.C.            12  27-06

 

5 Brian Anderson       Denver, N.C.               15  25-04

 

6 David Williams       Maiden, N.C.                9  17-01

 

7 Bron Hemphill        Conover, N.C.               7  16-03

 

8 Robert Griswold      Concord, N.C.               9  15-05

 

9 Nick Bell            Lousiburg, N.C.             7  13-12

 

10 John Bynum           Raleigh, N.C.               7  13-05

 

11 David Hendrick       Cherryville, N.C.           7  13-04

 

12 Steve Vann           Goldsboro, N.C.             3  10-07

 

13 Chucky Culley        Hiddenite, N.C.             2   3-13

 

13 Logan Holt           Oxford, N.C.                2   3-13

 

SOUTH CAROLINA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Brent Long           Cornelius, N.C.            15  43-14

 

2 Conrad Bolt          Seneca, S.C.               13  39-06

 

3 Robert Rogers        Pinopolis, S.C.            12  23-08

 

4 Lancen Halbert       Enoree, S.C.                9  16-01

 

5 Brandon Bryant       Ladson, S.C.                6  15-14

 

6 Kevin Harkins        Holly Hill, S.C.            8  15-05

 

7 Bradley Gunter       Greenwood, S.C.             9  13-07

 

8 Greg Glouse          Easley, S.C.                5   9-02

 

9 Rick Holmes          Manning, S.C.               5   8-02

 

10 David Roddy          Inman, S.C.                 5   7-13

 

11 Jason Holland        Kings Mountain, N.C.        4   7-10

 

12 Ross Burns           Columbia, S.C.              4   7-03

 

13 Mike Gerald          Conway, S.C.                3   4-09

 

14 Jackson Cowdrey      Lyman, S.C.                 2   4-06

 

GEORGIA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Chris Neely          Chattahoochee, Fla.        11  28-00

 

2 Brendan Smith        Kennesaw, Ga.              14  27-12

 

3 Mike Morris          White, Ga.                 13  24-09

 

4 Alan Shultz          Rutledge, Ga.              12  23-05

 

5 Brent Tullis         Acworth, Ga.                9  19-01

 

6 Angelo Koundourakis  Bainbridge, Ga.             8  17-15

 

7 Tony Beck            Social Circle, Ga.          9  16-11

 

8 Carl Logan           Winder, Ga.                 7  12-06

 

9 Patrick Brown        Swainsboro, Ga.             7  11-14

 

10 Alan Franks          Gainesville, Ga.            6  10-03

 

11 Tim Adams            Powder Springs, Ga.         5  10-02

 

12 Robert Richardson    Palmetto, Ga.               3   5-12

 

13 Nic Jeter            Bainbridge, Ga.             2   3-08

 

14 Jonathan Fleckenstei Sharpsburg, Ga.             0   0-00

 

KENTUCKY

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Brandon Card         Lexington, Ky.             13  31-08

 

2 John Crisp           Mt Washington, Ky.          9  24-02

 

3 Jackie Overbey       Ewing, Ky.                  7  22-08

 

4 Heath Martin         Louisville, Ky.            12  21-05

 

5 Scott Jones          Louisville, Ky.            11  19-02

 

6 Richard Smith        Cecilia, Ky.                7  18-15

 

7 Tom Hill             Lexington, Ky.             10  18-00

 

8 Gerald Weber         Louisville, Ky.             8  13-14

 

9 Gregory Weber        Louisville, Ky.             4   9-14

 

10 Dean Favorite        Paris, Ky.                  4   7-07

 

11 Brandon Marshall     Paris, Ky.                  2   3-07

 

12 Robert Dennie        Pleasureville, Ky.          1   2-14

 

13 Tyler Brown          Payneville, Ky.             1   1-13

 

14 Austin Hagan         Clarkson, Ky.               0   0-00

 

TENNESSEE

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Ben Parker           Union City, Tenn.          11  30-07

 

2 John Talton          Gerogetown, Tenn.          11  23-14

 

3 Richard Morrison     Bristol, Tenn.              8  17-15

 

4 Mark Pierce          Clarksville, Tenn.          8  16-10

 

5 Andy Warren          Maury City, Tenn.           5  10-14

 

6 Lance Asbury         Saltville, Va.              6   9-15

 

7 Jeffrey Statzer      Kingsport, Tenn.            5   9-11

 

8 Charles Graybeal, Jr Erwin, Tenn.                5   9-09

 

9 Jeff Giarrizzo       Clarksville, Tenn.          5   8-11

 

10 Rick Kelly           Union City, Tenn.           2   6-01

 

11 Shannon Heflin       Pleasant View, Tenn.        2   5-10

 

12 Tanner Plumlee       Jackson, Tenn.              3   4-11

 

13 Billy Coffey         Union City, Tenn.           1   3-04

 

14 Tanner Hunt          Old Fort, Tenn.             1   1-09

 

FLORIDA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 David Boyd           Quincy, Fla.               11  26-00

 

2 John Hendry          Lakeland, Fla.              9  18-04

 

3 Tim Snellings        Lake Wales, Fla.            6  14-00

 

4 Lawrence McConnell   Dunnellon, Fla.             7  13-14

 

5 Nobel Willits        Altamonte Springs, Fla.     7  11-07

 

6 Tony Bigot           Ft Walton Beach, Fla.       4   9-03

 

7 Jerry Kelley         Wewahitchka, Fla.           4   8-15

 

8 Ralph Moseley        Lynn Haven, Fla.            4   6-01

 

9 Heath Annin          Tallahassee, Fla.           3   5-04

 

10 Linda Paul           Cape Coral, Fla.            2   3-03

 

11 Ken Willits          Mount Dora, Fla.            1   2-07

 

12 J Hunter Rushing     Quincy, Fla.                1   2-03

 

13 Cecil Hock           Valrico, Fla.               1   2-00

 

14 Ryan Edwards         Stuart, Fla.                1   1-12

 

SA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Matthew Khoury       Cape Town, Samoa            2   4-01

 

2 Ross Mortimer        Gauteng, Samoa              2   3-05

advertisement

advertisement