2009 Bass Federation: Southern Divisional Day Two Results

Gaston Lake, Roanoke Rapids N.C.(BOATER) Standings Day 2

 

Angler                   Hometown                        No./lbs-oz  Total $$$

 

 

1.  Conrad Bolt            Seneca, S.C. (SC)                10  33-11

 

2.  Chuck Murray           Louisburg, N.C. (NC)             10  32-13

 

3.  Brent Long             Cornelius, N.C. (SC)             10  29-14

 

4.  Kenneth Pannell        Springville, Ala. (AL)           10  27-12

 

5.  Ben Parker             Union City, Tenn. (TN)            7  22-05

 

6.  Allan Glasgow          Ashville, Ala. (AL)              10  21-11

 

7.  Mark Robertson         Henderson, N.C. (NC)             10  20-09

 

8.  Joe Lay                Duncanville, Ala. (AL)            8  20-01

 

9.  Eric Jeter             Asheville, N.C. (NC)              9  19-13

 

10. Richard Smith          Cecilia, Ky. (KY)                 7  18-15

 

11. John Crisp             Mt Washington, Ky. (KY)           6  18-05

 

12. Mike Morris            White, Ga. (GA)                  10  18-04

 

13. Alan Shultz            Rutledge, Ga. (GA)                9  18-04

 

14. Angelo Koundourakis    Bainbridge, Ga. (GA)              8  17-15

 

15. Brandon Card           Lexington, Ky. (KY)               8  17-12

 

16. Chris Neely            Chattahoochee, Fla. (GA)          7  17-03

 

17. Brent Tullis           Acworth, Ga. (GA)                 8  17-02

 

18. Patrick Tierney        Denver, N.C. (NC)                 9  16-14

 

19. Brian Anderson         Denver, N.C. (NC)                10  16-09

 

20. Brendan Smith          Kennesaw, Ga. (GA)                9  16-07

 

21. Lancen Halbert         Enoree, S.C. (SC)                 9  16-01

 

22. Wade Mitchell          Moody, Ala. (AL)                  6  15-06

 

23. Heath Martin           Louisville, Ky. (KY)              8  15-01

 

24. Tony Beck              Social Circle, Ga. (GA)           8  14-14

 

25. David Boyd             Quincy, Fla. (FL)                 7  14-11

 

26. Robert Griswold        Concord, N.C. (NC)                8  13-14

 

27. Nick Bell              Lousiburg, N.C. (NC)              7  13-12

 

28. Kyle Colley            Ashville, Ala. (AL)               6  13-05

 

29. Richard Morrison       Bristol, Tenn. (TN)               6  13-04

 

30. John Talton            Gerogetown, Tenn. (TN)            6  13-02

 

31. Bron Hemphill          Conover, N.C. (NC)                5  12-10

 

32. Tony Lister            Robertsdale, Ala. (AL)            6  12-02

 

33. Robert Rogers          Pinopolis, S.C. (SC)              7  12-01

 

34. Sean Dassau            Helena, Ala. (AL)                 5  12-01

 

35. Patrick Brown          Swainsboro, Ga. (GA)              7  11-14

 

36. Mark Pierce            Clarksville, Tenn. (TN)           5  11-03

 

37. Simon Morrow           Alexander City, Ala. (AL)         4  11-01

 

38. Doug Nichles           Leeds, Ala. (AL)                  6  10-15

 

39. Andy Warren            Maury City, Tenn. (TN)            5  10-14

 

40. Scott Jones            Louisville, Ky. (KY)              6  10-11

 

41. Kevin Harkins          Holly Hill, S.C. (SC)             6  10-11

 

42. Steve Vann             Goldsboro, N.C. (NC)              3  10-07

 

43. Tom Hill               Lexington, Ky. (KY)               6  10-05

 

44. Tim Adams              Powder Springs, Ga. (GA)          5  10-02

 

45. George Crain           Cropwell, Ala. (AL)               3  10-02

 

46. Gerald Weber           Louisville, Ky. (KY)              6   9-13

 

47. David Hendrick         Cherryville, N.C. (NC)            5   9-13

 

48. David Williams         Maiden, N.C. (NC)                 5   9-05

 

49. Nobel Willits          Altamonte Springs, Fla. (FL)      6   9-04

 

50. Jackie Overbey         Ewing, Ky. (KY)                   4   9-03

 

51. Lawrence McConnell     Dunnellon, Fla. (FL)              4   8-09

 

52. Alan Franks            Gainesville, Ga. (GA)             5   8-07

 

53. John Hendry            Lakeland, Fla. (FL)               5   8-05

 

54. Carl Logan             Winder, Ga. (GA)                  5   8-04

 

55. Lance Asbury           Saltville, Va. (TN)               5   7-14

 

56. Gregory Weber          Louisville, Ky. (KY)              3   7-07

 

57. Brandon Bryant         Ladson, S.C. (SC)                 4   7-06

 

58. Bradley Gunter         Greenwood, S.C. (SC)              5   7-04

 

59. Charles Graybeal, Jr   Erwin, Tenn. (TN)                 4   7-04

 

60. Jerry Kelley           Wewahitchka, Fla. (FL)            3   7-03

 

61. Greg Glouse            Easley, S.C. (SC)                 4   7-01

 

62. Ralph Moseley          Lynn Haven, Fla. (FL)             4   6-01

 

63. Robert Richardson      Palmetto, Ga. (GA)                3   5-12

 

64. Shannon Heflin         Pleasant View, Tenn. (TN)         2   5-10

 

65. Eulon Lee              Montgomery, Ala. (AL)             4   5-07

 

66. Tim Snellings          Lake Wales, Fla. (FL)             3   5-06

 

67. Jeffrey Statzer        Kingsport, Tenn. (TN)             3   5-05

 

68. Heath Annin            Tallahassee, Fla. (FL)            3   5-04

 

69. Rick Holmes            Manning, S.C. (SC)                3   5-01

 

70. Jeff Giarrizzo         Clarksville, Tenn. (TN)           3   4-13

 

71. David Roddy            Inman, S.C. (SC)                  3   4-09

 

72. Mike Gerald            Conway, S.C. (SC)                 3   4-09

 

73. Dean Favorite          Paris, Ky. (KY)                   2   4-06

 

74. Jason Holland          Kings Mountain, N.C. (SC)         2   4-04

 

75. Joey Payne             Jacksonville, Ala. (AL)           3   4-02

 

76. John Bynum             Raleigh, N.C. (NC)                2   3-06

 

77. Billy Coffey           Union City, Tenn. (TN)            1   3-04

 

78. Linda Paul             Cape Coral, Fla. (FL)             2   3-03

 

79. Tony Bigot             Ft Walton Beach, Fla. (FL)        2   2-15

 

80. Robert Dennie          Pleasureville, Ky. (KY)           1   2-14

 

81. Rick Kelly             Union City, Tenn. (TN)            1   1-12

 

82. Brandon Marshall       Paris, Ky. (KY)                   1   1-08

 

83. Cecil Hock             Valrico, Fla. (FL)                0   0-00

 

83. Ken Willits            Mount Dora, Fla. (FL)             0   0-00

 

-----------------------------------------------------------------------

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Totals

 

Day   #Limits    #Fish      Weight

 

1       20       226       494-05

 

2       20       223       460-04

 

----------------------------------

 

40       449       954-09

 

TEAM STANDINGS Day 2

 

----------------------------------

 

State                          Lbs-Oz

 

1 NORTH CAROLINA                 179-13

 

2 GEORGIA                        164-08

 

3 ALABAMA                        164-01

 

4 SOUTH CAROLINA                 142-08

 

5 KENTUCKY                       126-04

 

6 TENNESSEE                      106-10

 

7 FLORIDA                         70-13

 

INDIVIDUAL STANDINGS Day 2

 

-----------------------------------------------------------------------

 

NORTH CAROLINA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Chuck Murray         Louisburg, N.C.            10  32-13

 

2 Mark Robertson       Henderson, N.C.            10  20-09

 

3 Eric Jeter           Asheville, N.C.             9  19-13

 

4 Patrick Tierney      Denver, N.C.                9  16-14

 

5 Brian Anderson       Denver, N.C.               10  16-09

 

6 Robert Griswold      Concord, N.C.               8  13-14

 

7 Nick Bell            Lousiburg, N.C.             7  13-12

 

8 Bron Hemphill        Conover, N.C.               5  12-10

 

9 Steve Vann           Goldsboro, N.C.             3  10-07

 

10 David Hendrick       Cherryville, N.C.           5   9-13

 

11 David Williams       Maiden, N.C.                5   9-05

 

12 John Bynum           Raleigh, N.C.               2   3-06

 

GEORGIA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Mike Morris          White, Ga.                 10  18-04

 

2 Alan Shultz          Rutledge, Ga.               9  18-04

 

3 Angelo Koundourakis  Bainbridge, Ga.             8  17-15

 

4 Chris Neely          Chattahoochee, Fla.         7  17-03

 

5 Brent Tullis         Acworth, Ga.                8  17-02

 

6 Brendan Smith        Kennesaw, Ga.               9  16-07

 

7 Tony Beck            Social Circle, Ga.          8  14-14

 

8 Patrick Brown        Swainsboro, Ga.             7  11-14

 

9 Tim Adams            Powder Springs, Ga.         5  10-02

 

10 Alan Franks          Gainesville, Ga.            5   8-07

 

11 Carl Logan           Winder, Ga.                 5   8-04

 

12 Robert Richardson    Palmetto, Ga.               3   5-12

 

ALABAMA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Kenneth Pannell      Springville, Ala.          10  27-12

 

2 Allan Glasgow        Ashville, Ala.             10  21-11

 

3 Joe Lay              Duncanville, Ala.           8  20-01

 

4 Wade Mitchell        Moody, Ala.                 6  15-06

 

5 Kyle Colley          Ashville, Ala.              6  13-05

 

6 Tony Lister          Robertsdale, Ala.           6  12-02

 

7 Sean Dassau          Helena, Ala.                5  12-01

 

8 Simon Morrow         Alexander City, Ala.        4  11-01

 

9 Doug Nichles         Leeds, Ala.                 6  10-15

 

10 George Crain         Cropwell, Ala.              3  10-02

 

11 Eulon Lee            Montgomery, Ala.            4   5-07

 

12 Joey Payne           Jacksonville, Ala.          3   4-02

 

SOUTH CAROLINA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Conrad Bolt          Seneca, S.C.               10  33-11

 

2 Brent Long           Cornelius, N.C.            10  29-14

 

3 Lancen Halbert       Enoree, S.C.                9  16-01

 

4 Robert Rogers        Pinopolis, S.C.             7  12-01

 

5 Kevin Harkins        Holly Hill, S.C.            6  10-11

 

6 Brandon Bryant       Ladson, S.C.                4   7-06

 

7 Bradley Gunter       Greenwood, S.C.             5   7-04

 

8 Greg Glouse          Easley, S.C.                4   7-01

 

9 Rick Holmes          Manning, S.C.               3   5-01

 

10 David Roddy          Inman, S.C.                 3   4-09

 

11 Mike Gerald          Conway, S.C.                3   4-09

 

12 Jason Holland        Kings Mountain, N.C.        2   4-04

 

KENTUCKY

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Richard Smith        Cecilia, Ky.                7  18-15

 

2 John Crisp           Mt Washington, Ky.          6  18-05

 

3 Brandon Card         Lexington, Ky.              8  17-12

 

4 Heath Martin         Louisville, Ky.             8  15-01

 

5 Scott Jones          Louisville, Ky.             6  10-11

 

6 Tom Hill             Lexington, Ky.              6  10-05

 

7 Gerald Weber         Louisville, Ky.             6   9-13

 

8 Jackie Overbey       Ewing, Ky.                  4   9-03

 

9 Gregory Weber        Louisville, Ky.             3   7-07

 

10 Dean Favorite        Paris, Ky.                  2   4-06

 

11 Robert Dennie        Pleasureville, Ky.          1   2-14

 

12 Brandon Marshall     Paris, Ky.                  1   1-08

 

TENNESSEE

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 Ben Parker           Union City, Tenn.           7  22-05

 

2 Richard Morrison     Bristol, Tenn.              6  13-04

 

3 John Talton          Gerogetown, Tenn.           6  13-02

 

4 Mark Pierce          Clarksville, Tenn.          5  11-03

 

5 Andy Warren          Maury City, Tenn.           5  10-14

 

6 Lance Asbury         Saltville, Va.              5   7-14

 

7 Charles Graybeal, Jr Erwin, Tenn.                4   7-04

 

8 Shannon Heflin       Pleasant View, Tenn.        2   5-10

 

9 Jeffrey Statzer      Kingsport, Tenn.            3   5-05

 

10 Jeff Giarrizzo       Clarksville, Tenn.          3   4-13

 

11 Billy Coffey         Union City, Tenn.           1   3-04

 

12 Rick Kelly           Union City, Tenn.           1   1-12

 

FLORIDA

 

Angler               Hometown                   No./lbs-oz Total $$$

 

1 David Boyd           Quincy, Fla.                7  14-11

 

2 Nobel Willits        Altamonte Springs, Fla.     6   9-04

 

3 Lawrence McConnell   Dunnellon, Fla.             4   8-09

 

4 John Hendry          Lakeland, Fla.              5   8-05

 

5 Jerry Kelley         Wewahitchka, Fla.           3   7-03

 

6 Ralph Moseley        Lynn Haven, Fla.            4   6-01

 

7 Tim Snellings        Lake Wales, Fla.            3   5-06

 

8 Heath Annin          Tallahassee, Fla.           3   5-04

 

9 Linda Paul           Cape Coral, Fla.            2   3-03

 

10 Tony Bigot           Ft Walton Beach, Fla.       2   2-15

 

11 Cecil Hock           Valrico, Fla.               0   0-00

 

11 Ken Willits          Mount Dora, Fla.            0   0-00

advertisement

advertisement