2011 B.A.S.S. Federation Nation Northern Divisional
Mississippi River - Ft. Madison, IA, Aug 10 - 12, 2011

2011 Northern Divisional Results

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Greg Heindselman Lewistown, MO (IL) 15 32-00
2 Jesse Reynold Muscatine, IA (IA) 12 28-10
3 Todd Serfoss Bath, SD (SD) 14 27-14
4 Matt McCoy Indianapolis, IN (IN) 13 26-13
5 Brian Christianson La Crosse, WI (WI) 12 26-12
6 Thad Takes Center Point, IA (IA) 13 25-12
7 Jim Tomsovi Sparta, WI (WI) 10 26-06
8 Bryan McNeal Enon, OH (OH) 12 23-15
9 Brian Fitzpatrick La Crosse, WI (WI) 12 23-01
10 . Ron Cherkas Grimes, IA (IA) 11 22-02
11 Andrew Nitchals Willmar, MN (MN) 12 21-14
12 Ben Potaracke La Crosse, WI (WI) 11 21-11
13 Thomas Kiefer Fowlerville, MI (MI) 10 20-03
14 Eddie Levi Westerville, OH (OH) 10 19-04
15 Jason Stangel Two Rivers, WI (WI) 10 18-05
16 Calvin Davidson Plainfield, IN (IN) 9 18-03
17 Corey Peterson Yankton, SD (SD) 9 17-11
18 Aaron Daeges Carver, MN (MN) 9 17-07
19 Tom Wiese Muskego, WI (WI) 9 17-01
20 Scott Luster Prattville, Ala. (AL) 8 20-15
21 Tom Kiefer Oak Grove, MN (MN) 8 16-15
22 Chris Lappert Pataskala, OH (OH) 8 15-15
23 Gordon Lamb Georgetown, IN (IN) 7 15-06
24 Brad D Wal Clarksville, OH (OH) 8 15-04
25 Michael Lytle Ft. Wayne, IN (IN) 7 15-04
26 Gary Adkins Green Bay, WI (WI) 7 15-03
27 Dave Watson Sullivan, IN (IN) 8 14-13
28 Dave Hedge Greenfield, IN (IN) 9 14-12
29 . Jason Rosati Otsego, MN (MN) 7 14-11
30 Dan Parker Guttenburg, IA (IA) 7 14-06
31 Paul Amstutz Gambler, OH (OH) 7 14-02
32 Chad Ekroth Yankton, SD (SD) 7 13-15
33 Brad Rockwood Knoxville, IA (IA) 6 13-02
34 Joe Patock Lakeville, MN (MN) 7 13-00
35 Jeff Crowley Flint, MI (MI) 6 13-00
36 Terry Fitzpatrick Waukon, IA (IA) 7 12-15
37 Peter Tuls Grand Haven, MI (MI) 7 12-11
38 Brad Teel Independence, IA (IA) 7 12-11
39 Jim Blumenstein Bolingbrook, IL (IL) 7 12-10
40 . Bob Garman Center Point, IA (IA) 6 12-07
41 Brian Alexander Grand Blanc, MI (MI) 7 12-04
42 . Brady Farrell Fort Atkinson, WI (WI) 7 12-01
43 Vaughn Capasso Marengo, IL (IL) 7 12-01
44 Tony Puelz Garnavillo, IA (IA) 7 11-13
45 Brian Bengtson Bloomington, MN (MN) 6 11-13
46 Bret Hoeksema Zeeland, MI (MI) 6 11-12
47 Brad Fielder Conover, OH (OH) 6 11-02
48 . Chad Kelly Springfield, OH (OH) 6 11-00
49 Greg Walden Northlake, IL (IL) 6 10-13
50 James Berry Indianapolis, IN (IN) 6 10-11
51 Mike Vertesch Indianapolis, IN (IN) 6 10-11
52 Corey Brant Minnetonka, MN (MN) 6 10-10
53 Jeff Wiederman Swartzcreek, MI (MI) 6 10-08
54 Doug Rowse Elgin, NE (SD) 5 09-13
55 Fred Felix New Castle, IN (IN) 5 09-07
56 Mark Nies Cannelton, IN (IN) 5 09-05
57 Jesse Weener Holland, MI (MI) 4 09-05
58 Bill Skowronski Hennepin, IL (IL) 5 09-04
59 Jerry Schumacher Weyauwega, WI (WI) 5 09-04
60 Jeff Schultz Amelia, OH (OH) 5 09-03
61 Norm Brakeman Gray, LA (OH) 5 08-07
62 Chris Johnson Appleton, WI (WI) 4 08-03
63 Rex Ryckman Ft. Pierre, SD (SD) 4 07-11
64 Jason Lutt Dallas, SD (SD) 4 07-07
65 Roger Chris Elkhart, MI (MI) 4 07-06
66 Mike Pappas Lagrange, IL (IL) 4 07-05
67 Robert Mings Onawa, IA (SD) 4 07-03
68 Rick Mahone Winner, SD (SD) 4 07-01
69 . Brannon Hilton Indianola, IA (IA) 4 07-00
70 Thomas Logue Tyndall, SD (SD) 4 06-13
71 Alan Bernicky Joliet, IL (IL) 4 06-12
72 Nathan Steinbauer Edina, MN (MN) 4 06-10
73 Hunter Colwell Bellefontaine, OH (OH) 3 06-06
74 Todd Brunson Marshall, WI (WI) 3 06-03
75 Mark Banks Lebanon, IN (IN) 3 06-03
76 Michael S Nesbit St. Paris, OH (OH) 3 06-01
77 Eric Storms Winner, SD (SD) 3 05-12
78 Fred Myers Bloomington, IL (IL) td> 2 05-10
79 Rick Myers Heath, OH (OH) 3 05-08
80 Anthony P Hurlburt Somerset, WI (MN) 3 05-08
81 Daniel Carman Hudson, SD (SD) 3 05-06
82 Larry Krohn Le Center, MN (MN) 3 05-04
83 JJ Patton Eldridge, IA (IA) 3 05-01
84 Jason Hurst White Lake, MI (MI) 3 05-01
85 Tim Jilderda Princeton, IL (IL) 2 05-00
86 Troy Lee Star Prairie, WI (WI) 2 04-04
87 Adam Farner Winner, SD (SD) 2 04-00
88 Micheal Ebach Grawn, MI (MI) 2 03-14
89 Rob Werner Denham Springs, LA (OH) 2 03-13
90 Luis Gonzalez Round Lake Beach, IL (IL) 2 03-13
91 Brian Tutko Streator, IL (IL) 2 03-11
92 Allex Conner Delaware, OH (OH) 2 03-05
93 Allex Conner Delaware, OH (OH) 2 03-05
94 Austin Ruddell Woodhaven, MI (MI) 1 02-02
95 Joshua Miller Lisbon, IA (IA) 1 01-14
96 Rick Billings Rochester, MN (MN) 1 01-13
96 Edward Schiller Wixom, MI (MI) 1 01-13
98 Cason Hiers St. Paul, MN (MN) 1 01-12
98 . Joe Paulson Winner, SD (SD) 1 01-12
100 John M Lemke Park Falls, WI (WI) 1 01-09
101 Blake Albertson Bloomington, IN (IN) 0 0-00
101 Lake Anderson Woodville, WI (WI) 0 0-00
101 Matt Burns Lemont, IL (IL) 0 0-00
101 Jason Hawksford Hudson, WI (WI) 0 0-00
101 Billy Mathews Joliet, IL (IL) 0 0-00
101 Nathan Molitor St. Cloud, MN (MN) 0 0-00
101 Zachary Nighswonger Hamburg, MI (MI) 0 0-00
101 Harvey Page Scottsville, IN (IN) 0 0-00
101 Tucker Peschl Tyndall, SD (SD) 0 0-00
101 Hunter Reifschneider Marion, IA (IA) 0 0-00
101 Mike Thompson St. Michael, MN (MN) 0 0-00
101 Greg Zellers Winamac, IN (IN) 0 0-00

 

__________________________________________________________


Totals by day

Day # Limits # Fish Weight
1 17 230 444-08
2 7 177 345-01
3 6 185 358-12
Totals 30 592 1148-05

 

__________________________________________________________

 

Team Standings Day 3

Place State Lbs-Oz
1 Iowa 190-14
2 Wisconsin 164-15
3 Ohio 153-05
4 Indiana 151-08
5 Minnesota 127-05
6 Michigan 126-09
7 South Dakota 122-0
8 Illinois 111-0

 

__________________________________________________________


Individual Standings

 

Iowa

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Jesse Reynolds Muscatine, IA 12 28-10
2 Thad Takes Center Point, IA 13 25-12
3 Brian Fitzpatrick La Crosse, WI 12 23-01
4 Ron Cherkas Grimes, IA 11 22-02
5 Dan Parker Guttenburg, IA 7 14-06
6 Brad Rockwood Knoxville, IA 6 13-02
7 Terry Fitzpatrick Waukon, IA 7 12-15
8 Brad Teel Independence, IA 7 12-11
9 Bob Garman Center Point, IA 6 12-07
10 Tony Puelz Garnavillo, IA 7 11-13
11 Brannon Hilton Indianola, IA 4 07-00
12 JJ Patton Eldridge, IA 3 05-01
13 Joshua Miller Lisbon, IA 1 01-14
14 Hunter Reifschneider Marion, IA 0 00-00


Illinois

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Greg Heindselman Lewistown, MO 15 32-00
2 Jim Blumenstein Bolingbrook, IL 7 12-10
3 Vaughn Capasso Marengo, IL 7 12-01
4 Greg Walden Northlake, IL 6 10-13
5 Bill Skowronski Hennepin, IL 5 09-04
6 Mike Pappas Lagrange, IL 4 07-05
7 Alan Bernicky Joliet, IL 4 06-12
8 Scott Wiley Bay Minette, Ala. 4 13-14
9 Fred Myers Bloomington, IL 2 05-10
10 Luis Gonzalez Round Lake Beach, IL 2 03-13
11 Brian Tutko Streator, IL 2 03-11
12 Bob Blumenstein Bolingbrook, IL 1 02-08
13 Matt Burns Lemont, IL 0 00-00
13 Billy Mathews Joliet, IL 0 00-00


Indiana

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Matt McCoy Indianapolis, IN 13 26-13
2 Calvin Davidson Plainfield, IN 9 18-03
3 Gordon Lamb Georgetown, IN 7 15-06
4 Michael Lytle Ft. Wayne, IN 7 15-04
5 Dave Watson Sullivan, IN 8 14-13
6 Dave Hedge Greenfield, IN 9 14-12
7 James Berry Indianapolis, IN 6 10-11
8 Mike Vertesch Indianapolis, IN 6 10-11
9 Fred Felix New Castle, IN 5 09-07
10 Mark Nies Cannelton, IN 5 09-05
11 Mark Banks Lebanon, IN 3 06-03
12 Blake Albertson Bloomington, IN 0 00-00
12 Harvey Page Scottsville, IN 0 00-00
12 Greg Zellers Winamac, IN 0 00-00


Michigan

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Thomas Kiefer Fowlerville, MI 10 20-03
2 Curt Stickney Fruitport, MI 9 16-10
3 Jeff Crowley Flint, MI 6 13-00
4 Peter Tuls Grand Haven, MI 7 12-11
5 Brian Alexander Grand Blanc, MI 7 12-04
6 Bret Hoeksema Zeeland, MI 6 11-12
7 Jeff Wiederman Swartzcreek, MI 6 10-08
8 Jesse Weener Holland, MI 4 09-05
9 Roger Chris Elkhart, IN 4 07-06
10 Jason Hurst White Lake, MI 3 05-01
11 Micheal Ebach Grawn, MI 2 03-14
12 Austin Ruddell Woodhaven, MI 1 02-02
13 Edward Schiller Wixom, MI 1 01-13
14 Zachary Nighswonger Hamburg, MI 0 00-00


Minnesota

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Andrew Nitchals Willmar, MN 12 21-14
2 Aaron Daeges Carver, MN 9 17-07
3 Tom Kiefer Oak Grove, MN 8 16-15
4 Jason Rosati Otsego, MN 7 14-11
5 Joe Patock Lakeville, MN 7 13-00
6 Brian Bengtson Bloomington, MN . 6 11-13
7 Corey Brant Minnetonka, MN 6 10-10
8 Nathan Steinbauer Edina, MN 4 06-10
9 Anthony P Hurlburt Somerset, WI 3 05-08
10 Larry Krohn Le Center, MN 3 05-04
11 Rick Billings Rochester, MN 1 01-13
12 Cason Hiers St. Paul, MN 1 01-12
13 Nathan Molitor St. Cloud, MN 0 00-00
14 Mike Thompson St. Michael, MN 0 00-00


Ohio

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Bryan McNeal Enon, OH 12 23-15
2 Eddie Levin Westerville, OH 10 19-04
3 Chris Lappert Pataskala, OH 8 15-15
4 Brad D Wall Clarksville, OH 8 15-04
5 Paul Amstutz Gambler, OH 7 14-02
6 Brad Fielder Conover, OH 6 11-02
7 Chad Kelly Springfield, OH 6 11-00
8 Jeff Schultz Amelia, OH 5 09-03
9 Norm Brakeman Gray, LA 5 08-07
10 Hunter Colwell Bellefontaine, OH 3 06-06
11 Michael S Nesbitt St. Paris, OH 3 06-01
12 Rick Myers Heath, OH 3 05-08
13 Rob Werner Denham Springs, LA 2 03-13
14 Allex Conner Delaware, OH 2 03-05


South Dakota

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Todd Serfoss Bath, SD 14 27-14
2 Corey Peterson Yankton, SD 9 17-11
3 Chad Ekroth Yankton, SD 7 13-15
4 Doug Rowse Elgin, NE 5 09-13
5 Rex Ryckman Ft. Pierre, SD 4 07-11
6 Jason Lutt Dallas, SD 4 07-07
7 Robert Ming Onawa, IA 4 07-03
8 Rick Mahoney Winner, SD 4 07-01
9 Thomas Logue Tyndall, SD 4 06-13
10 Eric Storms Winner, SD 3 05-12
11 Daniel Carman Hudson, SD 3 05-06
12 Adam Farner Winner, SD 2 04-00
13 Joe Paulson Winner, SD 1 01-12
14 Tucker Peschl Tyndall, SD 0 0-00


Wisconsin

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Brian Christianson La Crosse, WI 12 26-12
2 Jim Tomsovic Sparta, WI 13 24-07
3 Ben Potaracke La Crosse, WI 11 21-11
4 Jason Stangel Two Rivers, WI 10 18-05
5 Tom Wiese Muskego, WI 9 17-01
6 Gary Adkins Green Bay, WI 7 15-03
7 Brady Farrell Fort Atkinson, WI 7 12-01
8 Jerry Schumacher Weyauwega, WI 5 09-04
9 Chris Johnson Appleton, WI 4 08-03
10 Todd Brunson Marshall, WI 3 06-03
11 Troy Lee Star Prairie, WI 2 04-04
12 John M Lemke Park Falls, WI 1 01-09
13 Lake Anderson Woodville, WI 0 00-00
13 Jason Hawksford Hudson, WI 0 0-00

 

 

__________________________________________________________

 

Bassmaster Junior World Championship Northern Division Championship Results Mississippi River pools 18 and 19, Ft Madison, IA 8/12/11

11-14 age group

Place Angler Hometown No. / Lbs-Oz
1 Adam Farner Winner, SD (SD) 2 04-00
2 Allex Conner Delaware, OH (OH) 2 03-05
3 Cason Hiers St. Paul, MN (MN) 1 01-12
4 Blake Albertson Bloomington, IN (IN) 0 00-00
5 Lake Anderson Woodville, WI (WI) 0 00-00
6 Billy Mathews Joliet, IL (IL) 0 00-00
7 Zachary Nighswonger Hamburg, MI (MI) 0 00-00
8 Hunter Reifschneider Marion, IA (IA) 0 00-00

 


15-18 age group

Place Angler Hometown No./lbs-oz
1 Hunter Colwell Bellefontaine, OH (OH) 3 06-06
2 Austin Ruddell Woodhaven, MI (MI) 1 02-02
3 Joshua Miller Lisbon, IA (IA) 1 01-14
4 Matt Burns Lemont, IL (IL) 0 00-00
5 Jason Hawksford Hudson, WI (WI) 0 00-00
6 Nathan Molitor St. Cloud, MN (MN) 0 00-00
7 Tucker Peschl Tyndall, SD (SD) 0 00-00
8 Greg Zellers Winamac, IN (IN) 0 00-00

advertisement